Nyelvészeti szempontból az emberek különböző nyelvi stílusokat használnak különböző kontextusokban. Például, amikor valaki e-mailt ír a bankjának, formálisabb kifejezéseket használ. A szöveges üzenetekben viszont a helyszűke miatt rövidebb kifejezéseket használnak az emberek. Amikor egy üzenetküldő alkalmazásban beszélnek, az emberek mégis más hangot használnak. Ezek a csevegőalkalmazások informálisabbak, és a felhasználók hajlamosak több hangulatjelet használni, így inkább társalgó jellegű az írás.
A beszélt nyelvben még nagyobbak a különbségek. A mondatszerkezet teljesen más lehet, és vannak olyan hangelemek, amelyek számítanak a beszélt kommunikációban, például a hangmagasság, a hangerő, sőt a szünetek is.
Ez megnehezíti a vállalatok számára, hogy egyszerűen csak szövegalapú botot vegyenek, és hangbottá alakítsák, minden módosítás nélkül.
Mivel az emberek különbözőképpen lépnek kapcsolatba írás vagy beszéd közben, a felhasználói élmény valószínűleg rendkívül kínos lesz, ha nem változtatunk a chatbot beszélgetési stílusán és dizájnján, amikor egy szövegalapú robotot hangbottá alakít, vagy fordítva.
Ezért ügyeljünk arra, hogy tisztában legyünk a következő tényezőkkel, és ennek megfelelően módosítsuk a bot kialakítását.
Mint említettük, a beszélt nyelv és az írott nyelv nagyon eltérő lehet. Ez nem csak a hangnemre vonatkozik, hanem arra is, ahogyan az emberek feldolgozzák a nyelvet. Az emberek több információt gyorsabban tudnak feldolgozni, ha az írásba van foglalva.
Amikor azonban csak az információt hallgatják, az agy nehezebben tudja feldolgozni azt , ezért a hangrobot mondatainak rövidebbnek, a nyelvezetnek egyszerűbbnek kell lenniük, és a fontos információkat meg kell ismételni, hogy az ügyfél megértse azokat. Szintén fontos szüneteket beiktatni, hogy az ügyfélnek elegendő ideje legyen az információ feldolgozására.
Az ügyfél szándékának megértése
Mivel az emberek kevésbé egyenesen tudják elmondani, amit akarnak, amikor beszélnek, mint amikor írnak, a hangbotnak nagyon erős NLP-képességekkel kell rendelkeznie a szándékok megértéséhez. Az NLP segít kiszűrni azokat a hibákat is, amelyeket a beszéd-szöveg motor vétett, ami nagymértékben javítja az ember-bot interakció minőségét.
E képességek nélkül sok kérdés-válaszra lenne szükség a bot és az ügyfél között, hogy megértsék az ügyfél igényeit, ami viszont rossz felhasználói élményt eredményez.
Az ügyfél gyors és hatékony kiszolgálása érdekében javasoljuk, hogy a bot néhány egyértelmű választási lehetőséget kínáljon a hívónak, például: „Szeretne ételt rendelni, ellenőrizni a szállítási állapotot, vagy beszélni egy ügyfélszolgálatos munkatársunkkal?” Így az ügyfél által adott válaszok koncentráltabbak, ami megkönnyíti a bot számára, hogy felismerje szándékát, és gyorsabban segítse az ügyfelet.
Szövegalapú bottal viszont, ahol a bot könnyebben felismeri a szándékot, szabadabb stílusú beszélgetést tervezhet.
Nyomok
Amikor a botokkal beszélnek, az ügyfelek nagyon kevés visszajelzést kapnak arról, hogy mi történik a másik oldalon. Tehát a fejlesztőknek át kell gondolniuk, hogyan kommunikálják, hogy épp mit csinál a bot. Ez azonban nagyon eltérő lehet a szöveges és hangalapú robotok esetében.
Például egy csevegésben egy bot rövid üzenet küldésével vagy a gépelési pontok megjelenítésével jelezheti, hogy információt keres.
A telefonos beszélgetés során a botnak különböző módokon tájékoztatnia kell az ügyfelet arról, hogy mi történik. A hangrobot például kimondhat valami ilyesmit: „Csak egy pillanat, az Ön adatait keresem.” Ezután gépelési hangokkal vagy zenével is jelezheti az ügyfélnek, hogy várakozni kell ebben az időszakban, amíg hallják a háttérhangot.
Személyiség
A szöveges botoknál a bot általában vizuálisan előremutató módon fejezi ki személyiségét, akár bizonyos szavak nagybetűs írásával, hangulatjelek vagy GIF-ek használatával, akár képek vagy grafikák megjelenítésével.
A hangalapú bot személyiségét természetesen másként kell kifejezni. Ez történhet hangmagasság vagy intonáció, nyelvjárás vagy szóválasztás alapján.